Ar radio nozari diskutē par digitālā radio testēšanu Latvijā

09.11.2016 13:19
Izdrukāt:

Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) 8. novembrī rīkoja diskusiju par digitālā radio apraides testēšanu Latvijā. Diskusijā piedalījās privāto radiostaciju, Latvijas Raidorganizāciju asociācijas, Latvijas Valsts radio un televīzijas centra (LVRTC), VISA “Latvijas Radio” (LR), Kultūras un Satiksmes ministriju, kā arī NEPLP pārstāvji. Radio nozares pārstāvji tika iepazīstināti ar NEPLP lēmumu par digitālās radio apraides testu, ko nākamā gada laikā veiks LR un LVRTC.

Kā diskusijā uzsvēra LVRTC valdes priekšsēdētājs Jānis Bokta, testa rezultāti par digitālās radio apraides tehnoloģiskajām iespējām un ekonomiskajiem apsvērumiem būs pieejami visai nozarei. Testa ietvaros LVRTC uz esošā raidītāja platformas digitālā režīmā (digital audio broadcasting, jeb DAB+ tehnoloģijā) gada garumā raidīs LR programmas. Testu veikšanai nav nepieciešamas papildu investīcijas no valsts budžeta, visus testa izdevumus segs LVRTC no saviem līdzekļiem.

“Tests ir sava veida priekšizpēte tam, lai valsts varētu pieņemt jebkādus lēmumus par digitālo radio apraidi Latvijā,” norādīja J. Bokta. Arī LR valdes loceklis Uldis Lavrinovičs diskusijā uzsvēra, ka testa veikšana nenozīmē, ka radio nozari šobrīd skartu jebkādas pārmaiņas, jo tā rezultātā var izrādīties, ka digitālā radio ieviešana Latvijai nav piemērota.

Radio nozares pārstāvji diskusijā pauda visai piesardzīgu attieksmi pret digitālā radio ieviešanu, uzsverot, ka pašlaik nav saprotami nedz iespējamie guvumi radio klausītājiem, nedz valsts iespējas vienlaikus uzturēt divus apraides režīmus un digitālā radio potenciālā ietekme uz reklāmas tirgu.

Kā jau ziņots NEPLP ir lēmusi digitālo radio apraidi testa veikšanas laikā nepiedāvāt komerciālajiem elektroniskajiem plašsaziņas līdzekļiem. DAB+ tehnoloģija pēdējās desmitgadēs ir ieviesta vairākās Eiropas valstīs, bet Latvijā līdz šim nav apzināti potenciālie ieguvumi, ko šī tehnoloģija varētu sniegt sabiedrībai un radio nozarei.

“Pirms pieņemt jebkādus tālākus lēmumus par digitālā radio ieviešanu vai neieviešanu, šī tehnoloģija ir jāpārbauda, noskaidrojot gan ietekmi uz klausītājiem, gan radio nozari kopumā,” uzsver NEPLP priekšsēdētāja Aija Dulevska.

Šobrīd digitālo apraidi līdztekus ar analogo radio, kas saglabā̄ savu līdzšinējo pozīciju, izmanto vairāk nekā 20 pasaules valstis. DAB un DAB+ lietotāju skaits pieaug Dānijā, Norvēģijā, Vācijā, Beļģijā un Šveicē. DAB pārraidi Eiropā testa režīmā̄ pirmās uzsāka Lielbritānija, Norvēģija un Zviedrija 1995. gadā, Somija un Beļģija – 1998. gadā, un Dānija – 2002. gadā. Viena no valstīm, ko uzskata par līderi šajā jomā ir Norvēgija, kur digitālais radio aptver 99,5% iedzīvotāju, to izmantoja aptuveni 39% mājsaimniecību (2014. gada dati). Vairākas valstis pēc digitālā radio tehnoloģijas testiem no pārejas uz DAB un DAB+ ir atteikušās, tajā skaitā – Lietuva un Igaunija.