Digitālo radio apraidi Latvijā varēs testēt tikai Latvijas Radio

19.10.2016 12:24
Izdrukāt:

Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) pieņēmusi konceptuālu lēmumu par digitālās radio apraides testa veikšanu Latvijā. Digitālo radio apraidi Latvijā varēs pārbaudīt VSIA „Latvijas Radio“ (LR), sadarbībā ar Latvijas Valsts radio un televīzijas centru viena gada laika periodā. NEPLP lēmusi digitālo radio apraidi šajā laikā nepiedāvāt komerciālajiem elektroniskajiem plašsaziņas līdzekļiem.

„Ņemot vērā, ka vairākās Eiropas valstīs digitālā̄ skaņas apraides tehnoloģija (digital audio broadcasting, DAB un DAB+) ir ieviesta dažādās attīstības stadijās, Latvijā nepieciešams apzināt ieguvums, ko šī tehnoloģija varētu sniegt sabiedrībai. Runa varētu būt gan par mazākām izmaksām apraides nodrošināšanai, gan kvalitatīvāku radio programmu uztveramību visā Latvijā. Taču pirms pieņemt jebkādus tālākus lēmumus par digitālā radio ieviešanu vai neieviešanu, šī tehnoloģija ir jāpārbauda. Tieši to mums ir ieteikuši arī neatkarīgi eksperti,” Padomes lēmumu komentē NEPLP priekšsēdētāja Aija Dulevska.

Kā pērn veiktajā pētījumā par radio apraidi Latvijā norāda Baltijas Starptautiskais ekonomikas politikas studiju centrs (BICEPS), „Digitālā̄ radio apraide ir ievērojami efektīvāka frekvenču spektra izmantošanā, nekā̄ analogais FM radio.

BICEPS savā pētījumā norāda, ka digitālā apraide var radīt sociālo ieguvumu, taču pirms lēmumu pieņemšanas būtu nepieciešams, līdzīgi kā citās pasaules valstīs, “ka valsts uzsāktu digitālo apraidi pati ar savām radio stacijām, kā pilotprojektu, jeb eksperimentu, un tad izvērtētu komerciālo staciju pārejas iespējamību.”

Šobrīd digitālo apraidi līdztekus ar analogo radio, kas saglabā̄ savu līdzšinējo pozīciju, izmanto vairāk nekā 20 pasaules valstis. DAB un DAB+ lietotāju skaits arvien pieaug Danijā, Norvēģijā, Vācijā, Beļģijā un Šveicē. DAB pārraidi Eiropā testa režīmā̄ pirmās uzsāka Lielbritānija, Norvēģija un Zviedrija 1995. gadā, Somija un Beļģija – 1998. gadā, un Dānija – 2002. gadā, pētījumā norāda BICEPS. Viena no valstīm, ko uzskata par līderi šajā jomā ir Norvēgija, kur digitālais radio aptver 99,5% iedzīvotāju, to izmantoja aptuveni 39% mājsaimniecību (2014. gada dati). Tiesa, vairākas valstis pēc digitālā radio tehnoloģijas testiem, no pārejas uz DAB un DAB+ ir atteikušās, tajā skaitā Lietuva un Igaunija.