NEPLP iedzīvina Latgales elektronisko mediju programmu

21.01.2016 16:14
Izdrukāt:

NEPLP iedzīvina Latgales elektronisko mediju programmu

Izsludinot četrus konkursus par radio un TV programmu veidošanu Latgalē, Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) ir sākusi ieviest “Latgales elektronisko mediju programmu,” kuras mērķis ir stiprināt Latgales informatīvo sasaisti ar pārējiem Latvijas apgabaliem un garantēt, ka pierobežā dzīvojošie Latvijas iedzīvotāji tiek informēti par valstī notiekošajiem procesiem un starptautisko notikumu attīstību.

Kā norāda NEPL Padomes loceklis Dainis Mjartāns, “Latgales mediju programma ir pasākumu un aktivitāšu kopums, kas balstās uz sabiedrisko pasūtījumu sabiedriskajiem un komercmedijiem, kā arī ietver tehniskos risinājumus apraides uzlabošanai. Īpaša uzmanība šajā programmā tiks pievērsta satura ražošanas atbalstam vietējās radiostacijās, kas Latgalē joprojām ir nozīmīgs informācijas avots un sasniedz ievērojamu auditoriju.”

Satura ražošanai reģionālo un vietējo radio un TV programmu veidošanai konkursu kārtībā NEPLP šogad kopumā novirzīs 142 000 eiro. Lielākā daļa no šīs summas domāta Latgales komerciālo radiostaciju kapacitātes stiprināšanai, ziņu, diskusiju un analītisko raidījumu veidošanai latviešu, latgaliešu un krievu valodā. NEPLP “Latgales elektronisko mediju programma” paredz arī vietējo un reģionālo TV atbalstu, taču šim mērķim finansējumu pilnā apjomā netika piešķirts.

2016. gadam ir nodrošināts finansējums iknedēļas raidījumam latgaliski Latvijas Radio pirmajā programmā, kā arī NEPLP veicinājusi LTV7 programmas ziņu krievu valodā translāciju Daugavpils vietējā kabeļtelevīzijā Dautkom TV.

Dainis Mjartāns: “Valsts drošība lielā mērā ir atkarīga no tā, cik kvalitatīvs un sabiedrību uzrunājošs ir pašmāju mediju ražots saturs. Lai mazinātu ārvalstu informācijas avotu ietekmi uz Latvijas sabiedrību, ir jāstiprina pašmāju plašsaziņas līdzekļi, - primāri tas jādara tur, kur mēs esam visvairāk ievainojami un tas ir Latvijas pierobežā, Latgalē.” 

„Latgales elektronisko mediju programma” tiek īstenota sadarbojoties NEPLP, Kultūras ministrijai, Latvijas Valsts radio un televīzijas centram, VAS „Elektroniskie sakari” un citām valsts institūcijām.

Latvijas radio (LR) Latgales multimediju studijas projekts

Otrs nozīmīgs pasākums „Latgales elektronisko mediju programmas” ietvaros ir LR multimediju studijas izveide Latgalē. Šim mērķim Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija vienojās pārdalīt budžeta finansējumu no Latvijas TV, 2016. gadā paredzot šim mērķim 155 000 eiro. Studijas uzdevums būs nodrošināt reģionālās informācijas plūsmu visām LR programmām, veidot un pārraidīt reģionālo saturu LR4 programmā, veidot saturu portālam LSM.lv, kā arī attīstīt kopprojektus ar LTV.

Dainis Mjartāns: “Latvijas Radio studijas izveide jāskata kopumā ar tiem soļiem, kurus NEPLP sadarbībā ar citām institūcijām sistemātiski ir veikusi informatīvās telpas stiprināšanai Latgalē. Palielināta apraides jauda, kā arī nodrošināta LR4 programmas dzirdamība visā Latgales teritorijā. Vairākus gadus pēc kārtas esam novirzījuši 71 tūkstoti eiro gadā satura veidošanai Latgales vietējās un reģionālajās televīzijās un radiostacijās, kā arī producentu grupu atbalstam, kas gatavo programmas latviešu un latgaliešu valodā.”

Ņemot vērā, ka Latgalē krasi izjūtama divu atšķirīgu informatīvo telpu esamība, ko pastiprina brīvi uztveramās kaimiņvalstus televīziju programmas, un iedzīvotāji ir pakļauti atšķirīgai informācijai un interpretācijai par nacionālajiem, starptautiskajiem, ekonomiskajiem, sociālajiem un kultūras procesiem LR studija kalpos tam, lai pierobežā dzīvojošie Latvijas iedzīvotāji pastiprināti tiek informēti par valstī notiekošajiem procesiem un starptautisko notikumu attīstību. Studija ir priekšnoteikums tam, lai palielinātu sabiedrisko mediju auditoriju Latgalē, kā arī, lai stiprinātu latgaliešu identitāti un valodu.

NEPLP ir lūgusi LR valdi šomēnes nākt klajā ar Latgales studijas koncepciju, paredzot arī iespēju izveidot mobilu studiju, lai pēc iespējas aptvertu satura ražošanai visu Latgales teritoriju, arī apdzīvotās vietas pierobežā.

LR studija, kur saturu veidos finansiāli un tehnoloģiski nodrošināti žurnālisti, padomes skatījumā būs ieguldījums neatkarīgas žurnālistikas attīstībai Latgalē.

Ņemot vērā, ka NEPLP "Latgales elektronisko mediju programma" paredz veicināt žurnālistikas apguvi un mediju speciālistu sagatavošanu Latgales reģionālajās augstskolās, NEPLP atzinīgi novērtē Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas lēmumu no nākamā mācību gada piedāvāt akadēmisko maģistra studiju programmu "Reģionālie mediji un komunikācija".