NEPLP tiekas ar Raidorganizāciju asociāciju, vienojas kopīgi strādāt pie likumdošanas iniciatīvām

16.11.2015 09:43
Izdrukāt:

Ar mērķi panākt kopīgu izpratni par vairākiem nozīmīgiem jautājumiem, kas skar elektronisko plašsaziņas līdzekļu darbību un attīstību, Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) 12.novembrī tikās ar komercmedijus pārstāvošās Latvijas Raidorganizāciju asociācijas vadību. Ar NEPL padomes locekļiem tikās Latvijas Raidorganizāciju asociācijas valdespriekšsēdētāja Baiba Zūzena, valdes loceklis Filips Rubenis un Latvijas Raidorganizāciju asociācijas izpilddirektore Gunta Līdaka.

Diskusijas ietvaros tika pārrunāts pēdējā laikā plaši apspriestie grozījumi Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā (EPLL), kas skar valodas lietojumu radio ēterā un vērsti uz latviešu valodas stiprināšanu; nesen politiķu aktualizētā ideja par pāreju reklāmu latviešu valodā radio ēterā; jautājums par sabiedrisko mediju iziešanu no reklāmas tirgus; sabiedriskā pasūtījuma piešķiršanas principi elektroniskajiem medijiem.

Kā sarunā uzsvēra B. Zūzena, Latvijas Raidorganizāciju asociācija (LRA) ir gatava kopā ar NEPLP strādāt pie tādām likumdošanas iniciatīvām un priekšlikumiem, kas stiprinātu mediju nozari un būtu ieguvums sabiedrībai, tai skaitā, stiprinātu Latvijas nacionālās intereses.

Kā viens no sekmīgiem NEPLP un LRA sadarbības piemēriem ir bijis darbs pie aktuālo EPLL grozījumu redakcijas, par tā saucamās “slēptās retranslācijas” ierobežošanu, kā arī par plaši apspriesto “ valodas jautājumu” radio ēterā.   

Padomes locekļi atkārtoti uzsvēra, ka NEPLP atbalsta pērn Saeimā akceptētos EPLL grozījumus (sīkāk par šo jautājumu, lūdzu, skatīt šeit)

Runājot par radio nozares attīstību, F. Rubenis aicināja ievērot konsekvenci, izstrādājot likumdošanas iniciatīvas un vēlāk tās aizstāvot Saeimā, jo radio stacijām kā komercuzņēmumiem ir ļoti būtiska nozares regulējuma prognozējamība. Arī G. Līdaka diskusijā uzsvēra, ka mediju nozare sagaida no mediju politikas veidotājiem skaidri definētus un vienotus spēles noteikumus visiem medijiem.

NEPL padomes loceklis Dainis Mjartāns aicināja asociāciju aktīvāk strādāt pie ieteikumiem un norādīja, ka padome jau tagad iestājas par atbalstu komercradio nozarei īstenojot Latgales elektronisko mediju programmu.

Puses vienojās par abpusēju konsultāciju turpināšanu sakarā ar deputātu nupat rosinātajiem grozījumiem likumā, kas liktu visām radiostacijām pāriet uz reklāmu latviešu valodu. NEPLP par šīs iniciatīvas prognozējamo ietekmi uz reklāmas tirgu konsultēsies arī ar Latvijas Reklāmas asociāciju.

Arī jautājumā par sabiedrisko mediju iziešanu no reklāmas tirgus, kas būs viena no nozīmīgākajām reformām mediju tirgū, NEPLP aicināja LRA rakstiski paust savu viedokli, tai skaitā, identificējot potenciālās problēmas un to risinājumus. Kā sarunā uzsvēra B.Zūzena, vispirms nepieciešama diskusija par to, kas tiek sagaidīts no sabiedriskajiem medijiem un tikai pēc tam var runāt par kompensējamā finansējuma apjomu.

Puses tikšanās laikā vienojās arī paust kopīgu nostāju sakarā ar valsts budžeta līdzekļu piešķiršanas kritērijiem mediju nozarei.